Prof. Władysław Bartoszewski

Pierwsza rocznica śmierci prof. Bartoszewskiego

24 kwietnia 2015 r. jest jedną ze smutniejszych dat w najnowszych dziejach Polski. Tego dnia odszedł od nas prof. Władysław Bartoszewski – człowiek-instytucja, świadek i uczestnik tych najcięższych i tych najbardziej radosnych chwil polskiej historii XX i XXI wieku.

Profesor Bartoszewski swoją postawą dawał przykład kilku pokoleniom Polaków. Człowiek, który przeszedł przez dramat wojny, Powstania Warszawskiego i obozu w Auschwitz, Człowiek, który zaangażował się w pomoc Żydom w okupowanej Polsce, kiedy groziło to śmiercią. Aktywny działacz Państwa Podziemnego, żołnierz AK.

Później – jeden z ważnych współtwórców polskiej demokracji. Najpierw wspierając opozycję demokratyczną, potem angażując się w budowę wolnej Polski. Konsekwentny entuzjasta integracji europejskiej, jeden z architektów polsko-niemieckiego pojednania. Dwukrotnie szefował polskiej dyplomacji, był ambasadorem RP w Austrii, a także senatorem.

Przede wszystkim był jednak dobrym, zawsze pogodnym i niezwykle energicznym człowiekiem. Do ostatnich dni stał na posterunku jako sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Mówił, że warto być przyzwoitym. Pozostał wierny tej zasadzie do samego końca.

Dziś mija pierwsza rocznica śmierci Władysława Bartoszewskiego. Rok temu pożegnaliśmy wielkiego Polaka, nauczyciela demokracji i wolności. Pamiętajmy o nim i jego mądrości nie tylko w rocznicę śmierci.

Przecież zawsze „warto być przyzwoitym”. Dziękujemy za wszystko, Panie Profesorze.

Facebook User Timeline

Close