Wschodnie standardy w Sejmie RP

Wschodnie standardy w Sejmie RP

Dziś w Sejmie niezwykle burzliwy dzień. Rano PiS zmieniło porządek obrad Sejmu i rozszerzyło go o głosowanie nad kandydaturą Zbigniewa Jędrzejewskiego na sędziego Trybunału Konstytucyjnego, kandydata który przyznał się do niezapoznania się z ostatnimi wyrokami TK i nie odpowiadał na pytania posłów. To był jednak dopiero początek.

Przed głosowaniem w kuluarach politycy PiS przekonywali posłów Kukiz’15 do głosowania za kandydatem. Kiedy doszło do głosowania opozycja miała wyjąć karty do głosowania. Wyłamało się 7 parlamentarzystów Kukiz’15. Doszło do kuriozalnej sytuacji, w której posłanka Małgorzata Zwiercan zagłosowała za siebie i za Kornela Morawickiego. Groteskowości całej sytuacji dodaje fakt, że obydwoje posłowie uznali swoja postawę za „moralnie właściwą”.

Po głosowaniu posłowie opozycji zgłaszali marszałkowi Markowi Kucińskiemu złamanie prawa, ten jednak zamiast zainterweniować i zarządzić powtórzenie głosowania, zakończył posiedzenie i opuścił Salę Plenarną. Tym samym czołowy polityk partią rządzącej przyczynił się do usankcjonowania łamania prawa.

Standardy prezentowane przez PiS, marszałka Kuchcińskiego i Kukiz’15 zbliżają nas do standardów wschodnich. Dzisiejsze wydarzenia są dowodem na kompletny brak kompetencji i dobrej woli obecnej większości. Wzywamy prezydenta do nieodbierania ślubowania od Zbigniewa Jędrzejewskiego, który został wybrany z naruszeniem prawa.

Facebook User Timeline

Close